Slnečná alergia: Ako sa prejavuje a ako s ňou bojovať?
Čo je slnečná alergia?
Ľudí citlivých na slnečné žiarenie každým rokom pribúda. Podľa odhadov až 20% populácie trpí zvýšenou citlivosťou na slnko.
Alergia na slnko sa môže vyskytnúť u kohokoľvek. Väčšinou vzniká na jar, keď pokožku po dlhšom období vystavíme intenzívnejšie slnečným lúčom. Je jedno či pri pobyte pri mori, na záhrade alebo na horách. Hrozí vždy, keď je pokožka nadmerne vystavená slnečnému žiareniu. Ide o negatívnu reakciu kože, ktorá je odpoveďou na tento podnet.
Nejde o alergiu v pravom slova zmysle, jedná sa o laické pomenovanie. Slnečná alergia, tiež vyrážka zo slnka, odborne nazývaná polymorfná svetelná erupcia (PLE), je prehnanou reakciou imunitného systému.
Prejavuje sa začervenaním pokožky, svrbivými vyrážkami, až mokvajúcimi pľuzgiermi. Najčastejšie sa tieto príznaky objavujú na tvári, dekolte, pažiach či rukách. Môžu sa vyskytnúť už po pár hodinách na slnku, niekedy aj po niekoľkých dňoch. Najčastejšie to však býva po 1 – 2 dňoch od pobytu na slnku.
Postupne ako si pokožka počas leta „zvyká“ na slnečné lúče, bývajú prejavy alergie na slnko miernejšie, až postupne môžu odznieť úplne.
Vznik alergie dokážuodporiť aj niektoré druhy liekov (hormonálna antikoncepcia, antibiotiká a ďalšie), parfumované produkty alebo niektoré chemické zložky v kozmetických prípravkoch. Preto je najvhodnejšie používať prírodné produkty, predovšetkým kvalitné opaľovacie prípravky bez konzervačných látok, farbív, parfumov.
Existuje niekoľko typov slnečnej alergie:
-
Polymorfná svetelná erupcia (PLE) : Najčastejšia forma slnečnej alergie, často sa prejavuje ako červené škvrny alebo pľuzgiere, ktoré sa objavia niekoľko hodín až dní po vystavení slnku.
-
Solar Urticaria : Menej bežný typ, ktorý spôsobuje svrbivé vyrážky alebo žihľavku v priebehu niekoľkých minút po vystavení slnečnému svetlu.
-
Fotoalergická reakcia : Môže byť vyvolaná použitím určitých chemikálií na koži, ako sú niektoré krémy alebo lieky, ktoré reagujú so slnečným svetlom.
Príznaky
- Červené škvrny alebo vyrážka
- Svrbenie alebo pálenie kože
- Pľuzgiere alebo drobné pľuzgieriky
- Opuchy
Prvá pomoc pri slnečnej alergii
Ak zbadáte, že sa na pokožke objavilo začervenanie alebo akékoľvek iné prejavy slnečnej alergie, okamžite opustite slniečko. Rovnako platí, že by ste nemali niekoľko dní postihnuté oblasti vystavovať slnečnému žiareniu.
Príznaky alergie odznejú väčšinou samy po niekoľkých dňoch, pokiaľ sa budete vyhýbať pobytu na slnku.
Na zmiernenie prejavov alergie, ako prvá pomoc poslúži aj antihistaminiká. Antihistaminiká sú lieky používané na liečbu alergických reakcií. Fungujú tak, že blokujú účinky histamínu, látky, ktorú telo uvoľňuje pri alergickej reakcii a ktorá spôsobuje príznaky ako svrbenie, kýchanie, nádchu a opuchy. Dokážu urýchliť jej odznenie. Preto si preventívne na dovolenku vždy nejaké pribaľte.
Postihnuté miesta natrite panthenolom Pomôže uľaviť od svrbenia a má protizápalové účinky. Dobre poslúži aj avokádový olej, ktorý dokáže pokožku upokojiť a podporiť jej regeneráciu. Od svrbenia vám uľaví aj hojivý gél s aloe vera ktorý zároveň zmierňuje alergické reakcie pleti.
Najlepšou liečbou však býva prevencia. Používajte produkty s vysokým ochranným faktorom. Niektoré prípravky na opaľovanie môžu však obsahovať chemickú zložku, ktorá v reakcii so slnkom vyvolá samotnú alergiu. Preto siahnite po prírodných produktoch, ktoré neobsahujú konzervanty, farbivá či parfumácie.
Slnečná alergia môže byť veľmi nepríjemná a obmedzujúca, ale so správnymi preventívnymi opatreniami a vhodnou liečbou je možné jej príznaky úspešne zvládnuť. Dôležité je chrániť svoju pokožku, vyhýbať sa známym spúšťačom a v prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc. S týmito opatreniami si môžete leto užiť naplno bez nepríjemných zdravotných komplikácií.