Neváhajte a vyskúšajte najvzácnejšiu obilninu našich predkov!
Naši predkovia ho v minulosti jedli skoro každý deň, až kým ho v európskych krajinách postupne nevytlačila ryža. Aj dnes dáva mnoho ľudí prednosť ryži, no obilnina, o ktorej je reč, sa stáva čoraz viac obľúbená, a to vďaka tomu, že mnohí sa prinavracajú k zdravej výžive. Ľudia opäť objavujú čaro a výnimočné nutričné hodnoty starých plodín. Ešte stále neviete, o akej obilnine je reč? Znovubjavte preto aj vy s nami zázraky tejto významnej plodiny – pšena.
Ak ste ešte nikdy nepočuli o pšene, určite ste počuli o obilnine s názvom proso. Čo je na nich zaujímavé? No práve to, že ide o dve totožné obilniny. Pýtate sa, ako je to možné? Áno, nielen vám, ale aj mne to spočiatku vŕtalo v hlave. Pšeno je totiž olúpané proso. A to som si myslela, že sa v takýchto plodinách ako tak vyznám. Opak je však pravdou. Proso nájdete v obchodoch pre zvieratá. Ponúkajú ho ako potravu. Pre človeka je odporúčaná konzumácia pšena, pretože šupka je ťažko stráviteľná a môže spôsobiť nemalé problémy.
Ako som spomínala, pšeno je lúpané proso. Ide o malé žlté guličky, ktoré si mnohí mýlia s ďaľšou zdravou potravinou, akou je kuskus. Táto obilnina je však o čosi vzácnejšia. Dovolím si dokonca tvrdiť, že z radu obilnín je tou navzácnejšou. Zaujalo vás prečo? Pšeno je ako jediné z obilnín zásadité, čo znamená, že pre organizmus je veľmi dôležité – neprekysľuje ho.
Pôvodom pochádza z Číny, kde je považované za jedno z piatich posvätných zŕn a je staré viac ako 7000 rokov p. n. l. Okrem toho, že ako jediné je zásadité, obsahuje aj viac minerálov a vitamínov ako ostatné obilniny. Za spomenutie stojí najmä vysoký obsah vitamínov B1 a B2, železa aj kyseliny linaloovej. Dôležité je aj to, že ide o potravinu, ktorá je bezlepková. Preto ju mnohé mamičky zaraďujú medzi prvé príkrmy svojim malým ratolestiam. Okrem toho, že ho konzumujú najmä celiatici.
Komu a kedy môžeme pšeno odporučiť?
-
ľudom trpiacim anémiou (pre svoj vysoký obsah železa),
-
ľudom trpiacim problémami kostí (pomáha ich spevňovať),
-
pri problémoch so žalúdkom,
-
pri prekyslení organizmu,
-
pri problémoch so slezinou a pankreasom,
-
pri problémoch s obličkami (prečisťuje ich),
-
ľudom, ktorí chcú posilňiť svoje vlasy, nechty aj zuby,
-
keď sa cítite príliš unavení alebo ide na vás depresia,
-
pri detoxikácii organizmu,
-
ak máte oslabenú imunitu a chcete zvýšiť svoju obranyschopnosť.
Teraz sa ale mnohí zamýšľate, ako pšeno pripraviť. Ani ja sama som nevedela, na akých jedlách z pšena si môžem pochutnať. Starovekí obyvatelia z neho robili chlieb, pivo aj tvrdý alkohol. Dnes už vieme o pšene oveľa viac. Nielen to, že dobre chutí, ale aj to, že z neho dokážeme pripraviť mnoho zaujímavých jedál. Ako sa dá pripraviť na sladko, tak isto aj na slano.
Z pšena jednoducho môžete pripraviť:
-
rizoto – uvarené pšeno zmiešate s bežnými prísadami, ktoré dávate do klasického rizota (mäso, zelenina, huby...),
-
kašu – do uvareného pšena s vodou pridáte bylinky a koreniny podľa chuti, môžete podávať aj so zeleninou,
-
nákyp – zapečiete ho tak, ako ten ryžový s ingredienciami podľa vlastnej chuti,
-
sladké raňajky – do uvareného pšena môžete pridať orechy, ovocie alebo ho zaliať čokoládou,
-
prílohu k mäsovým pokrmom – môžete ho podávať ako prílohu ku všetkým jedlám, ktoré ste doteraz jedli s ryžou,
-
ako prísada do koláčov a dezertov alebo ako závarka do polievok, nátierok, omáčok,
-
fašírky – zmiešaním pšena s kalerábom si jednoducho pripravíte chutné fašírky...
Ako ho konzumovať?
Na internete dnes už nájdete množstvo receptov z pšena. Tak isto ako vločky, nie je náročné na prípravu, no na rozdiel od nich má sladkastú chuť. Je dobre stráviteľné, výživné, chutné a hlavne sýte. Po jeho skonzumovaní máte ešte dlho pocit najedenia. Spôsobuje to jeho nízky glykemický index, a tak je vhodný pri chudnutí – nemáte taký častý pocit hladu. Ako som už spomínala, nie je náročné na prípravu. Dôležité je najmä ho minimálne trikrát prepláchnúť vriacou vodou, aby ste zmyli z neho povrchovú vrstvu zrna. Tá môže veľmi ľahko spôbiť vášmu telu tráviace ťažkosti, ale tiež z neho odstránite horkastú chuť a zostane vám príjemne sladké.
Aj keď má pšeno mnoho účinkov, nemusíte ho teraz silou mocou pchať všade. Kamarátka trebárs nahradila ryžu pšenom. Bežne ho jedáva ako prílohu ku kurčaťu a hovorí, že aj keď má sladkastú chuť, k mäsu je ako stvorené. Jej muž zas miluje ryžový nákyp. Raz preto vyskúšala nahradiť ryžu pšenom a odvtedy mu varí výlučne pšenový nákyp namiesto toho ryžového. Na fórach pre mamičky sa dozvedela, že je vhodný ako prvé papanie pre bábätká, a preto neváhala a začala ho dávať aj svojmu malému synčekovi. Snaží sa žiť zdravo. Tak isto k tomu vedie aj svoju rodinu. S obľubou preto navštevuje Dom zdravia v Ružomberku, kde nakupuje takmer všetky výrobky pre zdravú stravu svojej rodiny. Väčšie zásoby si však robí nákupom na ich internetovej stránke naureus.sk, ktorú odporúča všetkým. Kupuje si tam nielen pšeno samotné, o ktorom je dnešný článok, ale aj rôzne iné výrobky z tejto obilniny.
Pozrime sa na výrobky z pšena bližšie:
Pšeno BIO
Na stránke naureus.sk máte možnosť si zakúpiť toto pol kilové pšeno. Je treba ho skladovať v chlade a v letných dňoch radšej v chladničke. Táto obilnina sa odporúča kupovať na priamu konzumáciu. Takže keď budete mať chuť na pšeno, objednajte si ho, ale okamžite ho aj skonzumujte. Neodporúča sa kupovať si ho do zásoby, pretože má tendenciu žltnúť. Ako som už spomínala vyššie, je potrebné pšeno spariť, aby ste sa zbavili horkej chuti. Toto pšeno vo vysokej biokvalite ocenia najmä ľudia so záujmom o ekologické hospodárstvo a udržateľný systém hospodárenia. Tak isto je vhodné pre ľudí s bezlepkovou diétou.
Špirálky semolina s pšenom BIO
Tieto skvelé pšenové cestoviny sa vyrábajú z tvrdej BIO pšenice durum. Sú nakupované priamo od farmárov z Toskánska a Puli. Konzumujú sa ako klasické cestoviny, no na rozdiel od nich sa nelepia, nerozvarujú, majú vyššiu nutričnú hodnotu a nižší glykemický index. Takže ak ste milovníkom cestovín, určite ich odporúčam.
Pšenové piškótky
Ako sme už spomínali, pšeno je vynikajúce ako prvý príkrm pre vaše ratolestiy, keďže patrí medzi bezlepkové potraviny. Pšenovými piškótkami môžete nahradiť rôzne cukrovinky a keksíky, ktoré podávate svojim deťom. Budú štastné, keď budú maškrtiť niečo sladké a zároveň sa potešíte aj vy, že im dávate zdravšiu formu maškrtky.
Pšenová múka
Je všestranná. Výborne sa hodí do pečiva, placiek, ale aj do sladkých pokrmov, akými sú koláče či buchty. Mnohí ju používajú aj na zahusťovanie polievok a omáčok. Nemusíte sa báť, pretože skvelo nahradí obyčajnú múku a dokonca v zdravšej forme. Tak isto ako samotné pšeno ju neskladujte dlho. Pšenovú múku určite odporúčam.
Pšenová kaša
A na záver skvelé raňajky. Ak už máte dosť pečiva a iných raňajkových foriem, siahnite po pšenovej kaši. Je veľmi jednoduchá na prípravu a môžete ju konzumovať na sladko aj na slano. Mala by byť častou súčasťou detského jedálnička, pretože obsahuje vysoký obsah látok, podporujúcich stavbu organizmu.
Spomenula som len pár výrobkov tejto zázračnej obilniny. Stránka naureus.sk ponúka toho ešte oveľa viac. Tak neváhajte a pšeno vyskúšajte.
Ponúkam skvelý recept na zapekané pšeno:
Pšenové raňajky:
Foto zdroj: www.freeimages.com
Vaša BioBlogerka
Nikoleta Stikičová
Naureus